Tema Hakkında Ayrıntılar ve Siftah Yazısı

Blog page
ADogan Wordpress Tema

Sonunda blogu yayınlamayı başardım 🙂 Okul, dersler, özel problemler vs. derken çok az zaman ayırarak yapabildiğim tasarımı xHtml, CSS’e dökmek sonra onu WordPress’in yeniliklerini öğrenerek entegre etmek derken epeyce zaman geçmiş. Okulda, dersler, ödevler, projelerden vakit kaldıkça her fırsatta yararlı olacağını düşündüğüm, kalıcı ya da uzun süre geçerliliğini yitirmeyecek yazılar ya da uygulamalar sunmayı düşünüyorum. Şimdi temadan bahsedelim;

Tasarım Safhası

Blog’u çizerken bir çok tema inceledim, yazılar okudum, fikir aldım… ve sonra fazla renkli olmayan, klasik fakat son modaya da uygun bir tasarım yapmam gerektiğine karar verdim. Uzun düşünmeler ve uğraşlar sonucunda bu tasarımı çizmeyi başardım ve umarım güzel olmuştur. Her zamanki gibi yazı tipleri sorunu beni yine uğraştırdı ve Calibri, Ayita ve Arial yazı tipleri ile işin içinden sorunsuzca çıktım. Renk olarak da beyaz arkaplanda gri ve sarı tonlarındaki renkleri kullandım. Kafamdaki tasarımı direkt tek PSD’de çizerek işi bitirmeye çalıştım. Tasarımı laptopta yapmak zorunda kaldığım için monitör renk seçimim konusunda beni çok yanılttı. Çizdiğim tasarım farklı bilgisayarlarda benim çizdiğimden çok daha farklı tonlarda görüntüleniyordu. Bunu da farklı bilgisayarlarda tonları deneyerek hallettim (en kısa zamanda masaüstü bilgisayara geçiş yapmalıyım).

Tasarımı xHtml, Css ve JavaScript’e Döküm Safhası

Photoshop kullanarak çizdiğim tasarımı direkt WordPress’e entegre etme hatasına düşmedim bu sefer. Bu sayede hem W3C Validation’a uygun kod yazdım hem de daha derli toplu bi kod ortaya çıktı. Header’a jQuery kullarak hazırladığım bir menu koydum. Ayrıca jQuery’yi Sidebar’daki ‘Sponsor’ bölümündeki büyük afişi ters çevirmek için de kullandım. Footer’da ise Tabmenu’deki geçiş sırasında jQuery’nin fade nimetini kullandım. Standartların dışında yazı tipi kullanabilmek için @font-face yöntemini tercih ettim. Footer’ın bir kısmı haricinde tasarımın tamamında Calibri yazı tipini kullandım. Başlıklarda ise Ayita… Kodlama esnasında IE 8,9, FireFox, Chrome, Opera ve Safari tarayıcılarını baz aldım ve onlara göre iyileştirmeler yaptım. Yani kısaca Internet Explorer 6 ve 7 umrumda bile değil.

Tasarımı WordPress’e Entegre Safhası

WordPress’in codex sayfasındaki temiz dökümantasyon sayesinde istediğim her işlevi ufak araştırmalarla kullanabildim. Bir kez daha aşık etti beni kendine bu script. WordPress’in fonksiyonları dışında tercih ettiğim eklentiler oldu. Bunlar;

  • İletişim sayfası için Contact Form 7,
  • RSS hizmeti için FeedBurner FeedSmith,
  • Yorumlar için IntenseDebate WordPress’in Threaded Comment özelliğini kullandım,
  • Navigasyon için Yoast Breadcrumbs,

Footerdaki Tabmenu için (Son Yorumlar, Son Yazılar, Popüler Yazılar) ufak üç tane fonksiyon hazırladım. Ve bunlar işimi çok kolaylaştırdı. Tasarımı yaparken öğrendiğim şeylerden birisi de buydu.

Yorumlama Sistemi

Yazılara eklenecek yorumları IntenseDebate uygulaması ile bütünleştirdim. Bu harika uygulama sayesinde hem yorumları kontrol etmek daha kolay oldu hem de bana büyük bir zaman kazancı sağladı.

Yazılara yapılacak yorumları ayrıntılı olarak anlattığım Threaded Comment ile sağladım. Geç de olsa kendi temama da uyguladım bu özelliği.

Sosyal Ağ

Kişisel hesaplarımla blogumu bütünleştirdim ve artık Google, Facebook, Friendfeed, Twitter ağlarında takipleşebileceğiz. Ayrıca Twitter veya FriendFeed ile blog arasına ilgiye göre uygulamalarından yararlanarak bir köprü de kurmayı düşünüyorum daha sonra.

Tema Hakkında Güncelleme
İşlerimden dolayı tema üzerinde geliştirmeler yapmaya vakit bulamadım. Daha fazla uzatmamak için Premium bir temaya geçtim. Olur'a' vakit bulursam eski (konuda bahsi geçen) temayı elden geçirip paylaşabilirim.
7.6.2015